Jak si vybrat stůl? Radí Petr Korbel

Jak si vybrat stůl na stolní tenis? Podle čeho zvolit a na co si dát pozor?

Poradí Vám Petr Korbel, účastník pěti olympijských her

 

Vnitřní nebo venkovní?

Pokud se rozhodnete zakoupit pingpongový stůl, pak je třeba se rozhodnout, zda chcete stůl do vnitřního nebo venkovního prostředí. Pokud budete hrát často venku, pak bych volil venkovní (outdoorový) odolávající slunci a vlhku.
Když chcete hrát uvnitř, např. v garáži a stůl vytáhnout pouze párkrát za rok, pak spíše vnitřní.
Vnitřní stoly jsou určené pro místnosti vytápěné a bez zvýšené vlhkosti, nelze je tedy vystavovat slunečnímu záření ani dešti. Pokud zvolíte stůl vnitřní (interiérový) je třeba počítat v domě s potřebnou hrací plochou která je závislá na hráčském umění. Širší využití mají stoly venkovní, které mohou být využívány celoročně a skladovány i venku. Jsou vyrobeny z materiálů odolávajících změnám teplot, dešti i sluníčku a mají speciální povrchy s antireflexní vrstvou a UV filtrem. Nevýhodou je menší odskok míčku díky slabší desce. Ta je většinou vyrobena z melaminu a má šířku 4-6 milimetrů.

Jak roli hraje síla desky?

Kvalita a síla hrací desky a bočního vyztužovacího rámu rámové konstrukce souvisí s cenou stolu a má vliv na jeho odolnost a celkovou stabilitu. Levnější vnitřní stoly mají rám bez zpevnění a deska je vyrobena z dřevotřísky o síle např. 16 mm. Doporučuji na domácí použití. Dražší modely mají desku ze speciálního tvrzeného dřeva a vydrží i méně šetrné zacházení. Ty mají desku 19 - 30 mm.
Venkovní stoly disponují deskou z laminátu nebo melaminu. Šířka desky je v rozmezí 4-6 mm.

Kolik stůl zabere místa po složení?

Pro snadné uskladnění je většina modelů s možností sklopit obě desky. Vybrané modely disponují i možností sklopení jedné desky a hry jednoho hráče. Přesné rozměry po sklopení desek potřebné pro uskladěnní stolu najdete vždy v detailu stolu.

Koupit stůl na kolečkách?

Především u venovních stolů je důležitá snadná manipulace se stolem při jeho přesunech. Většinou bývá pingpongový stůl vybaven pojezdem buď s plastovými kolečky (jednoduchými, zdvojenými, otočnými), nebo komfortnějšími pogumovanými. Větší kolečka jezdí lépe, ideální je pokud má stůl možnost kolečka zabrzdit, což zvyšuje stabilitu stolu. To je ale vychytávka pouze u držaších venkovních stolů a stolů vnitřních.

Je součástí síťka?

U levnějších rekreačních a venkovních stolů je síťka zabudovaná ve stole jako součást balení. Tato síťka má hobby charakter.
U dražších profi stolů není síťka součástí a je na zákazníkovi, zda si dokoupí vyšší kvalitu nebo hobby síťku.

Jak složitá je montáž stolu?

Některé profi stoly se dodávají již ve složeném stavu. U těch hobby je potřeba stůl smontovat, ale není to nic složitého a montáž zabere cca 60-90 minut. U stolu je vždy připojen návod montáže. U stolů STIGA pak je postup montáže ve videu v detailu produktu.

Co dalšího dokoupit?

Pro bezproblémové skladování doporučuji dokoupit obal na stůl. Pro údržbu pak čistič na stůl. A samozřejmě pálky a míčky :-)

Doufám, že jsem Vám alespoň částěčně pomohl s výběrem. Více informací Vám rádi poskytnou naši prodejci v obchodech. Také jsme Vám k dispozici na telefoních číslech 222 718 279, 734 436 744.

Petr Korbel